Ivo Kahánek: Vedle klavíru mám ještě dva nástroje, mezi kterými bych rozhodoval

31. červenec 2021
Ivo Kahánek

O víkendu 31. července a 1. srpna jde stanice D-dur na návštěvu ke klavíristovi Ivo Kahánkovi. Žádná CD ale už doma neschraňuje. Všechny nahrávky má zdigitalizované.

Třetinu jeho obývacího pokoje zabírá křídlo, jak jinak. Doma to má útulné, přitom velmi jednoduché, ovšem dotažené a sladěné do posledního detailu. Chtělo by se říct: dokonalá harmonie, stejně jako v jeho hře. Ivo Kahánek tráví čas doma rád, ale samozřejmě je to místo spojené s pilnou denodenní prací. Na klavíru leží štosy not, stačí se trochu vyklonit z okna a vidíte z nadhledu kus Prahy, cédéčka tu ale nenajdete. Cosi tradičního a přitom velmi pokrokového se snoubí nejen v jeho povaze, ale odráží se i na stylu jeho života. Na naší návštěvě tedy nemáme možnost sahat do polic s nahrávkami, vše má v digitální aplikaci. Ivo mě ale přivítal s pečlivě připraveným a promyšleným scénářem. Jediný zásah jsem do něj musela udělat: požádat Iva, aby zařadil aspoň jednu skladbu, kterou zahraje i on sám.

Přirozená skromnost tak posluchače Českého rozhlasu D-dur málem ochudila o skladbu, kterou hrál v roce 2004 na soutěži Pražského jara, Schumannovy Symfonické etudy. Nejen ty mu tehdy vynesly fenomenální úspěch a další kariéru. Dnes sice Ivo Kahánka řadíme stále mezi mladé interprety, věkem tomu jistě odpovídá, i když právě letos počáteční změnil číslici u svých narozenin, mluvíme už ale také o vysoké zralosti, vyrovnanosti projevu, pedagogických úspěších a dalších atributech, které značí významnou uměleckou osobnost.

Ivo Kahánek

Výběr hudby do Návštěvy je skutečně pestrý, zdaleka nepotěší jen klavírní fanoušky a zabírá poměrně široké časové rozpětí. Mezi skladateli nechybí například Francis Poulenc, Karel Kramář, Bedřich Smetana, Maurice Ravel, Fryderyk Chopin, Gustav Mahler, ale také Ralph Vaughn-Williams nebo Japonec Takemitsu. Mezi interprety pak třeba Christa Ludwig, Smetanovo i Dvořákovo trio, Jan Martiník s Davidem Marečkem, Vladimir Horowitz, Dinu Lipati, Vídeňští filharmonikové nebo Magdalena Kožená. A témat? Těch bylo nepřeberně, od srovnávání „národních“ přístupů k hubě i klavírní hře, přes výuku, kurzy a mladé talenty, vnímání životního jubilea až po letní a podzimní koncertní plány.

Pořad na Návštěvě u Ivo Kahánka vysílá Český rozhlas D-dur v premiéře v sobotu a v neděli dopoledne 31. srpna a 1. září vždy mezi 8 a 12 hodinou. Reprízy jsou pak na programu vždy od následující půlnoci.

Ivo Kahánek

Ivo Kahánek studoval v Praze u Ivana Klánského a v Londýně u R. O’Hory. V roce 2004 se stal absolutním vítězem 56. ročníku mezinárodní soutěže Pražské Jaro, což se předtím podařilo pouze dvěma českým klavíristům. V srpnu 2007 debutoval v Londýně na BBC Proms v Royal Albert Hall s BBC Symphony Orchestra pod ved ním Jiřího Bělohlávka. V září 2010 vyšlo u firmy Supraphon jeho poslední CD, které je věnováno skladbám F. Chopina (Sonáta h moll, Čtyři scherza). Kahánek má za sebou úspěšná vystoupení s BBC Scottisch Symphony Orchestra Glasgow, Orchestrem WDR Kolín nad Rýnem, Českou filharmonií a mnoha dalšími renomovanými orchestry. V roce 2014 absolvoval velmi úspěšný debut s Berlínskou filharmonií v Berlíně a v Praze, kde pod vedením Sira Simona Rattlea provedl Klavírní koncert č. 4 “Inkantace” Bohuslava Martinů.

Vysíláme 31. července a 1. srpna 8:00-12:00 s reprízami po půlnoci.

Záznam pořadu můžete po odvysílání poslouchat zde.

Spustit audio