Ivo Kahánek: Vedle klavíru mám ještě dva nástroje, mezi kterými bych rozhodoval

20. srpen 2023

Stanice D-dur na návštěvu ke klavíristovi Ivo Kahánkovi. Žádná CD ale už doma neschraňuje. Všechny nahrávky má zdigitalizované. Poslouchejte on-line.

Třetinu jeho obývacího pokoje zabírá křídlo, jak jinak. Doma to má útulné, přitom velmi jednoduché, ovšem dotažené a sladěné do posledního detailu. Chtělo by se říct: dokonalá harmonie, stejně jako v jeho hře. Ivo Kahánek tráví čas doma rád, ale samozřejmě je to místo spojené s pilnou denodenní prací. Na klavíru leží štosy not, stačí se trochu vyklonit z okna a vidíte z nadhledu kus Prahy, cédéčka tu ale nenajdete. Cosi tradičního a přitom velmi pokrokového se snoubí nejen v jeho povaze, ale odráží se i na stylu jeho života. Na naší návštěvě tedy nemáme možnost sahat do polic s nahrávkami, vše má v digitální aplikaci. Ivo mě ale přivítal s pečlivě připraveným a promyšleným scénářem. Jediný zásah jsem do něj musela udělat: požádat Iva, aby zařadil aspoň jednu skladbu, kterou zahraje i on sám.

Přirozená skromnost tak posluchače Českého rozhlasu D-dur málem ochudila o skladbu, kterou hrál v roce 2004 na soutěži Pražského jara, Schumannovy Symfonické etudy. Nejen ty mu tehdy vynesly fenomenální úspěch a další kariéru. Dnes sice Ivo Kahánka řadíme stále mezi mladé interprety, věkem tomu jistě odpovídá, i když právě letos počáteční změnil číslici u svých narozenin, mluvíme už ale také o vysoké zralosti, vyrovnanosti projevu, pedagogických úspěších a dalších atributech, které značí významnou uměleckou osobnost.

Ivo Kahánek

Výběr hudby do Návštěvy je skutečně pestrý, zdaleka nepotěší jen klavírní fanoušky a zabírá poměrně široké časové rozpětí. Mezi skladateli nechybí například Francis Poulenc, Karel Kramář, Bedřich Smetana, Maurice Ravel, Fryderyk Chopin, Gustav Mahler, ale také Ralph Vaughn-Williams nebo Japonec Takemitsu. Mezi interprety pak třeba Christa Ludwig, Smetanovo i Dvořákovo trio, Jan Martiník s Davidem Marečkem, Vladimir Horowitz, Dinu Lipati, Vídeňští filharmonikové nebo Magdalena Kožená. A témat? Těch bylo nepřeberně, od srovnávání „národních“ přístupů k hubě i klavírní hře, přes výuku, kurzy a mladé talenty, vnímání životního jubilea až po letní a podzimní koncertní plány.

Pořad na Návštěvě u Ivo Kahánka vysílá Český rozhlas D-dur v premiéře v sobotu a v neděli dopoledne 31. srpna a 1. září vždy mezi 8 a 12 hodinou. Reprízy jsou pak na programu vždy od následující půlnoci.

Ivo Kahánek studoval v Praze u Ivana Klánského a v Londýně u R. O’Hory. V roce 2004 se stal absolutním vítězem 56. ročníku mezinárodní soutěže Pražské Jaro, což se předtím podařilo pouze dvěma českým klavíristům. V srpnu 2007 debutoval v Londýně na BBC Proms v Royal Albert Hall s BBC Symphony Orchestra pod ved ním Jiřího Bělohlávka. V září 2010 vyšlo u firmy Supraphon jeho poslední CD, které je věnováno skladbám F. Chopina (Sonáta h moll, Čtyři scherza). Kahánek má za sebou úspěšná vystoupení s BBC Scottisch Symphony Orchestra Glasgow, Orchestrem WDR Kolín nad Rýnem, Českou filharmonií a mnoha dalšími renomovanými orchestry. V roce 2014 absolvoval velmi úspěšný debut s Berlínskou filharmonií v Berlíně a v Praze, kde pod vedením Sira Simona Rattlea provedl Klavírní koncert č. 4 “Inkantace” Bohuslava Martinů.

Poslouchejte on-line.

Spustit audio