Jiří Vejvoda na celoživotní cestě ke klasice

13. listopad 2021

Celoživotní spjatost s rozhlasem a televizí se u moderátora a publicisty Jiřího Vejvody nezapře. Je pohotovým, moudře zralým i zábavným hostitelem. Stanice D-dur je u něj druhý listopadový víkend na návštěvě, aby mohl podrobně vysvětlit, kudy všudy se ubíral ke klasické hudbě. Návštěvu u Jiřího Vejvody vysíláme v sobotu a neděli 13. a 14. listopadu 8:00-12:00.

Jiří Vejvoda kdysi zkoušel přijímací zkoušky na výtvarnou školu, touto cestou se však jeho život evidentně ubírat neměl. Vystudoval nakonec překladatelství a tlumočnictví, ale protože od dětství hrál na piano a na klávesy, tak se stejně dostal k hudbě. Zabydlel se s ní ve světě vysílání. I když vedle toho také na začátku 90. let například moderoval každotýdenní rozhlasové Hovory z Lán s prezidentem Václavem Havlem a byl zvláštním zpravodajem Československého rozhlasu z oficiálních zahraničních cest hlavy státu.  

Jiří Vejvoda

Ve druhé polovině 90. let se Jiří Vejvoda stal ředitelem Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha, byl šéfredaktorem Týdeníku Rozhlas, šéfproducentem Českého rozhlasu a ředitelem stanice Český rozhlas 2 – Praha. A nakonec členem Rady Českého rozhlasu.

Při tom všem se jeho hlas objevoval a objevuje při televizních přenosech mimořádných zahraničních hudebních projektů i tuzemských koncertů. Není divu, že se potkával a zná snad se všemi, kteří se v současnosti i v minulých letech kolem hudby pohybovali a pohybují.

Na návštěvě u Jiřího Vejvody

Pro víkendové vysílání nás v jeho výběru čeká hudba ve spektru od Vivaldiho přes Verdiho, Smetanu, Dvořáka, Janáčka, Musorgského a Martinů po Pucciniho a Johanna Strausse, od Mozarta a Beethovena přes Suka, Ravela a Richarda Strausse po Prokofjeva, Gershwina a Ježka. Hudba, která ho v konkrétních situacích oslovila. A k tomu přidává řadu postřehů a vzpomínek, týkajících se jeho cesty ke klasice a s klasikou a lidí, které potkává. Včetně úsměvných historek. Třeba o tom, jak se dirigentu Liboru Peškovi nechtěně jako bumerang vrátila kdysi v Liverpoolu jeho agitace za zdravou výživu.

autor: Petr Veber

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.