Na návštěvě u Roberta Jindry

Tam, kde bydlí, není vlastně skoro nic jiného než hudební nosiče... 4. a 5. ledna opakujeme Návštěvu u úspěšného operního dirigenta.

Dirigent Robert Jindra je znám tím, že kdykoli a odkudkoli se vrací domů, přiváží nová cédéčka. Jednou, jen aby se vešel do váhového limitu, byl dokonce ochoten při kontrole na letišti vyházet z kufru všechno ostatní, snad kromě fraku.

Robert Jindra s CD

Jako hostitel je pro stanici D-dur a její první listopadový víkendový pořad Na návštěvě pravým požehnáním. S nadšením vytahuje ze skříní lemujících zdi nové a nové nahrávky a stejně nadšeně a náruživě vypráví, jak k nim přišel a co je na nich zajímavého. Mnohé nejenže nejsou v rozhlasovém archivu, ale možná je v tuzemsku má opravdu jen on.    

Wagnera, Smetanu, Janáčka a další operní klasiky, jejichž hudbou se denně zaobírá, do vysílání stanice D dur vybral pan dirigent samozřejmě také. Protože je ovšem v širokém okruhu přátel znám jako vášnivý, skutečně vášnivý sběratel nahrávek, jsou v jeho výběru i málo známá díla a překvapivé objevy. Robert Jindra je především operní dirigent, ví to a přiznává, ale křivdil by mu každý, kdo by chtěl tvrdit, že je výhradně operním dirigentem. A výběrem nahrávek, který se často k opeře vrací, ale není pouze operní, to potvrzuje.

Je pátým v nové programové řadě stanice D dur, kdo před mikrofonem ve svém domácím prostředí vyhledává nahrávky k poslechu a jejich výběr a volbu komentuje a zdůvodňuje.

Čtěte takéNa návštěvě

Robert Jindra

Robert Jindra je absolventem Pražské konzervatoře ve zpěvu a v dirigování. Působil v pražském Národním divadle, kam se pohostinsky vrací, byl hudebním ředitelem opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, hostuje na mnoha dalších místech, připravil a dirigoval řadu pěveckých galakoncertů. A v jakémkoli volném čase cestuje se svou spřízněnou duší po Evropě, aby slyšeli a viděli nové a nové operní inscenace.  

Kolo odpočívá

Jedinou věcí nesouvisející s hudbou, kterou Robert Jindra podle všeho dělá, a to prý rád a zřejmě i častěji, je vaření. A ano – jízda na kole. Ale vzhledem k tomu, kde má kolo doma umístěno, zrovna tohle tak častá aktivita přece jen asi nebude.

Na D-dur 4. a 5. ledna 2020, 8:00-12:00, s reprízou po půlnoci