Návštěva u Michaely Káčerkové a její fenky Grace

14. prosinec 2020

Michaela Káčerková je virtuozkou na varhany a zakladatelkou a ředitelkou Festivalu Johanna Caspara Ferdinanda Fischera. Návštěvu u ní vysíláme 19. a 20. prosince 8:00-12:00

Návštěva u Michaely Káčerkové začala procházkou, při níž fenka Grace vykonala všechny fyziologické potřeby, ale ani jednou nezaštěkala, čímž připravila pořad o dokumentární prvek. Je však prý poměrně muzikální a citlivě reaguje na to, jaký repertoár Míša na svých domácích varhanách cvičí. Při soudobé hudbě se jí ježí srst, při Bachovi pochvalně mručí.

Michaela Káčerková a Grace

Michaela už vydala dvě CD, na nich představuje unikátní varhany Karlovarského kraje. Je to moc užitečný projekt, protože pořízení nahrávky je většinou spojeno i s nezbytnou opravou nástroje. Za Míšou pak zůstávají zrekonstruované varhany a kolekce nahrávek s repertoárem, který je pro daný nástroj vhodný.

M. Káčerková u virginalu

Michaela Káčeková založila před šesti lety mezinárodní festival Johanna Caspara Ferdinanda Fischera. Tento Bachův současník, rodák z Krásna u Chebu, psal kromě varhanních skladeb zejména orchestrální suity, které inspirovaly Bacha k napsání vlastních suit, které v podstatě kopírují Fischerův půdorys. 

Michaela Káčerková v Adventu

Ve dvou dopoledních vyslechneme Michaelou okomentovaný výběr hudby, který je velmi vyvážený: varhanní díla nepřevažují, barokní skladby se střídají s romantickými, instrumentální s vokálními. Bude znít Bach, Poulenc, Beethoven, Vivaldi, Guilmant, Eben, Saint-Saëns a samozřejmě J. C. F. Fischer. Mnohé skladby nás zaujmou výrazným rytmem: Michaela je totiž "původním povoláním" baletka a několik let učila krasobruslařky klasické baletní figury.