Videozáznam: Rozhlasoví symfonikové zahájili 6. října koncertní sezónu

6. říjen 2014

Přímý přenos prvního abonentního večera Symfonického orchestru Českého rozhlasu. V pražském Rudolfinu zazněla pod taktovkou šéfdirigenta Ondreje Lenárda a za spoluúčinkování Pražského filharmonického sboru Straussova symfonická báseň Smrt a vykoupení a pak Mozartovo Rekviem.

88. koncertní sezóna Symfonického orchestru Českého rozhlasu 2014 - 15.
Přímý přenos 1. abonentního koncertu řady Klasika s noblesou z Dvořákovy síně Rudolfina v Praze.
Řídí Ondrej Lenárd.
Sólisté Maria Kobielska (soprán), Veronika Hajnová (mezzosoprán), Jaroslav Březina (tenor) a Peter Mikuláš (bas). Spoluúčinkuje Pražský filharmonický sbor, sbormistr Lukáš Vasilek.

PROGRAM:
Richard Strauss: Smrt a vykoupení. Symfonická báseň op. 24.
W. A. Mozart: Rekviem d moll. Zádušní mše pro sóla, smíšený sbor a orchestr K 626.
Uvádí Jitka Novotná.

Zahajovací koncert 88. koncertní sezony Symfonického orchestru Českého rozhlasu je laděn velmi závažně. Přináší dvě hudebně a obsahově náročná díla německé klasicistní a romantické hudby: symfonickou báseň Smrt a vykoupení Richarda Strausse a zádušní mši - Requiem d moll - Wolfganga Amadea Mozarta.

Obě obsahově rozdílná díla spojuje téma smrti, nikoliv však jako definitivního ukončení lidské existence, nýbrž jako přechodové etapy, transcendence, do další sféry bytí, spojené s hlubokým duchovním významem.

Pod taktovkou šéfdirigenta rozhlasových symfoniků Ondreje Lenárda účinkují sopranistka Maria Kobielska, mezzosopranistka Veronika Hajnová, tenorista Jaroslav Březina a basista Peter Mikuláš a s nimi Pražský filharmonický sbor vedený sbormistrem Lukášem Vasilkem.

Přímým přenosem provází Jitka Novotná, která v přestávce koncertu bude hovořit s čerstvým vítězem Houslové soutěže Fritze Kreislera ve Vídni, mladým sólistou SOČR Janem Mráčkem.

Od října se tak rozhlasoví symfonikové po letní pauze opět vracejí na pódium Dvořákovy síně. Ve své tradiční abonentní řadě, nazvané tentokrát Klasika s noblesou, budou spolupracovat s šéfdirigentem Ondrejem Lenárdem i s jeho kolegy Vladimírem Válkem, Liborem Peškem či Petrem Altrichterem.

03124754.jpeg

Koncerty v Rudolfinu dají vyniknout umění Ivana Ženatého, Michaela Barenboima, Iva Kahánka, Michala Kaňky a dalších špičkových sólistů.

Do své 88. sezony zároveň rozhlasoví symfonikové chtějí vykročit "se svěžím větrem v zádech", jak uvádějí na svém webu. O "mladém duchu" bezmála devadesátiletého orchestru, o pružnosti, kreativitě a vstřícnosti chtějí své příznivce i širší veřejnost přesvědčit ve Smetanově síni Obecního domu.

První koncert nového cyklu "Nové horizonty" tam pod taktovkou Tomáše Braunera slibuje na 13. října výlet do krajiny jazzu. Na pódiu vystoupí po boku SOČRu i Rozhlasový Big Band Gustava Broma.

Klavírista Adam Skoumal se představí v komorně pojaté Rapsodii v modrém, další sóla přednesou sopranistka Michaela Gemrotová či trumpetista Marek Zvolánek, čeká nás premiéra skladby Tokyo Pulsing od Jana Kučery a večer otevřou podmanivé melodie a rytmy Leonarda Bernsteina.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.