Jaroslav Tůma nahrál komplet varhanního Bacha. Posluchači D-dur ho uslyší jako první.

Interpretův komentovaný osmihodinový výběr z cca třiadvacetihodinové kolekce skladeb pro královský nástroj vysílá exkluzívně stanice D-dur 4. a 5. června 8:00-12:00.

Z Bachova varhanního díla se nám dochovala sotva polovina toho, co napsal. I tak to vystačí na 22 hodin záznamu. Názor na interpretaci tohoto hudebního monumentu se v průběhu desetiletí mění a zásadní roli v tom hrají i varhany, na nichž je nahrávka realizována. 

Nové varhany na Svaté Hoře u Příbrami - detailní pohled na část varhan

Naše země neoplývá velkým množstvím nástrojů ideálních pro interpretaci Bacha. V roce 2018 ale jedny takové přibyly. Postavil je varhanář Vladimír Šlajch v Bazilice na Svaté Hoře. Jinak nad míru zaměstnaný Jaroslav Tůma využil covidové doby k tomu, aby během dvou let pořídil na tento instrument audiovizuální nahrávku kompletního Bachova díla.

Premiéra této multimediální verze se uskuteční na letošním festivalu Smetanova Litomyšl, interpretem komentovaný, osmihodinový výběr nabízíme v audiu posluchačům stanice D-dur o víkendu 4. a 5 června 8:00-12:00 s reprízou po půlnoci.

autor: LH
Spustit audio

Více z pořadu