Monika Knoblochová - od Bacha ke Scottu Joplinovi

11. květen 2023

Cembalistka Monika Knoblochová je doma stejně v hudbě baroka jako v hudbě 20. století a našich současníků. Řada nových skladeb vznikla přímo pro ni a před posluchače svých koncertů a návštěvníky své koncertní řady předstupuje neustále s novými nápady a zajímavými překvapeními. Poslouchejte v sobotu a neděli 26.8. 8:00-12:00 nebo on-line.

Cembalistka a hráčka na historické klávesové nástroje Monika Knoblochová do sebe integrovala to nejlepší dosažitelné: v Praze na AMU vynikající školu Giedré Lukšaité-Mrázkové a soukromě Zuzany Růžičkové, na Dresdner Akademie für alte Musik umění Johna Tolla, na Hochschule für Musik v Kolíně čerpala ze zkušeností Ketila Haugsanda, na Královské konzervatoři v Den Haagu skvělého Jacquesa Ogga a setkáním s Christine Schornsheim se mohla obohatit na Hochschule für Musik und Theater v Mnichově. Souběžně studovala muzikologii na Karlově Univerzitě v Praze a v roce 2011 obhájila doktorát na Akademii múzických umění v Praze.

Monika Knoblochová

O veliké cílevědomosti a hudebním talentu svědčí také cena a titul laureáta z mezinárodní soutěže Pražského jara i titul laureáta a Cena Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší provedení Koncertu pro cembalo a malý orchestr. Monika je držitelkou prestižní Davidoff Prix České republiky a společně s flétnistkou Janou Semerádovou si odvezly 3. cenu a titul laureáta na „16. Grosser Förderpreiswettbewerb“ v Mnichově v kategorii historicky poučená interpretace staré hudby, atd.

Monika Knoblochová

Monika Knoblochová je díky svému všestrannému vzdělání a zaměření výborný a objevný dramaturg, schopný zkombinovat mimořádným způsobem skladby Johanna Sebastiana Bacha se skladbami žáka Bohuslava Martinů Jana Nováka – což prozrazuje její zálibu v hudbě 20. století, ke které se druží hudba našich současníku, z našich především Marka Kopelenta, Jiřího Temla a Jiřího Gemrota. Na druhou stranu zase ve světové premiéře na dobové nástroje natočila Sonáty pro klavír s doprovodem flétny a violoncella Leopolda Koželuha, jeho triovou tvorbu a tria Vojtěcha Jírovce atd. Což se vše promítá i do její vlastní koncertní řady s názvem Hudební salón Café crème, která navíc propojuje nejen hudbu starou a moderní, ale také mluvené slovo, tanec a divadlo.

Monika Knoblochová

Monika působí rovněž pedagogicky a bohatě koncertuje. Pro posluchače stanice Český rozhlas D-dur vybrala hlavně svoji lásku – a tou je cembalo. Mj. zazní skladby Koželuha, Jiránka, Martinů, Bacha, Kalabise, Jana Nováka, Schönberga, Fally i Scotta Joplina. Vzpomene na Wandu Landowskou a na Zuzanu Růžičkovou a nezapře ani jazzovou polovinu své rodiny – manžela, skvělého klavíristu Najponka.

Vysíláme v sobotu 26.8. 08:00-12:00 nebo poslouchejte on-line.

Spustit audio