Pavel Fiedler: Na saxofon se dá zahrát všechno

7. leden 2023

Pavel Fiedler je zakládající člen Saxofonového kvarteta Bohemia. Bude ním  spoluhostitelem i Pavlova paní, fotografka Ester Havlová.

Když Pavel Fiedler odchází do pracovního procesu, nese si sebou vynález patentovaný v roce 1840 Adolphem Saxem. Když do práce odchází jeho paní, Ester Havlová, nese si sebou potomka vynálezu Leonarda da Vinciho. Pokud nějaký architekt u nás dokončí nový dům, obvykle je to Ester Havlová, na koho se obrátí, aby mu novostavbu vyfotila. Specializuje se na fotografii architektury. Zdálo by se, že jde o snazší obor, než třeba fotografie reportážní nebo sportovní, protože architektura se nehýbe. To je ale omyl, hýbe se všechno kolem ní a svou negativní i pozitivní roli tu sehrává perspektiva a zákony optiky.

Ester Havlová

Mladých saxofonistů je dost a jsou dobří.

Pavel Fiedler hraje na saxofon sólově, v kvartetu a je také pedagogem na ZUŠ i Pražské konzervatoři. S novou generací je spokojen.

Pavel Fiedler

Během osmihodinového vysílání nás Pavel Fiedler provede historií saxofonu od dřevních dob, kdy byl tento nástroj výhradní doménou klasické hudby. Jazz tehdy ještě vůbec neexistoval. Teprve později opanoval jazzové ansámbly a zpětně ovlivnil skladatele vážné hudby. Zejména francouzští skladatelé, třeba Ravel, Bizet, chápali saxofon jako neodmyslitelnou součást symfonického orchestru. Borodin napsal pro saxofon velkolepý koncert. Saxofon uslyšíme ve čtyřech běžných velikostech, ale zazní i ukázky saxofonu sopraninového a kontrabasového.

Návštěva se točí

Pokud některé hudební období na saxofon zanevřelo, pomáhají si hráči na tento instrument transkripcemi. Řadu jich napsala Pavlova kolegyně Kateřina Pavlíková, která si v pořadu Na návštěvě, i na středečním koncertě na Pragovce, zahraje i pořádné funky.

Návštěvu u Pavla Fiedlera a Ester Havlové vysíláme na D-dur 7. a 8. ledna 2023 8:00-12:00

Spustit audio

Více z pořadu