Poslechněte si sestřih Návštěvy u Jana Páleníčka

23. červenec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Violoncellista Jan Páleníček

Návštěvu u violoncellisty a organizátora Jana Páleníčka jsme pro vás upravili tak, aby se dala poslouchat zpětně.

Jan Páleníček je velmi vytížený člověk. Najít termín na schůzku, obzvlášť když se už před pár lety rozhodli se svou ženou, klavíristkou Jitkou Čechovou, pro život v jedné klidné a krásné vsi na jihu Čech. Možnosti internetové komunikace jsou nekonečné, a tak vše organizuje „na dálku“, a koncerty? Většina jeho sólových vystoupení a spolu se Smetanovým triem se stejně odehrává v zahraničí – a někdy pěkně daleko. Jižní Afrika nebo asijské státy jsou v jeho kalendáři málem každoročně…

Jan Páleníček naladěn pozitivně

Přední český sólista a komorní hráč je pokračovatelem velké rodinné hudební tradice, které vdechnul život klavírista a hudební skladatel Josef Páleníček, zakladatel Smetanova tria. Jan Páleníček o něm zajímavě vypráví – ať už jsou to vzpomínky z dětství, nebo později ve vztahu k unikátním nahrávkám, které Josef Páleníček zanechal a v pořadu některé uslyšíme. Jan vystudoval konzervatoř a AMU v Praze u dvou nejlepších pedagogů té doby, prof. Saši Večtomova (který pro něho byl strýčkem) a prof. Miloše Sádla. Komorní hudbu studoval ve třídě prof. Josefa Vlacha – primária Vlachova kvarteta. Významně ho ovlivnilo setkání s Paulem Tortelierem, světoznámým francouzským violoncellistou.

... naladěn méně pozitivně

Účast na mezinárodních soutěžích Janu Páleníčkovi přinesla několikerá ocenění laureáta (Concertino Praga, Markneukirchen – Německo, Soutěž O. Ševčíka v Písku, Beethovenova soutěž v Hradci u Opavy a další). Jako sólista spolupracuje s předními českými i zahraničními orchestry a koncertní cesty ho zavedly do mnoha zemí Evropy, ale i Ameriky, Afriky a Japonska. Komorní hudba je pro Jana Páleníčka věcí srdce. Je členem Smetanova tria spolu s houslistou Janem Talichem a klavíristkou Jitkou Čechovou, která je také jeho partnerkou při sólových recitálech. Však je také uslyšíme, v Sonátě č. 2 pro violoncello a klavír Bohuslava Martinů. Hudba Martinů se line jako červená nit celým výběrem oblíbených skladeb Jana Páleníčka – je to pochopitelné, když si uvědomíme vztah jeho otce s později slavným skladatelem. A nahrávky Smetanova tria a děl Bohuslava Martinů získaly nejvyšší mezinárodní ocenění, podobně jako nahrávky děl Rachmaninova, Brahmse, nebo Beethovena. Smetanovo trio se může chlubit oceněními jako je DIAPASON D’OR 2006, 2016 a BBC MUSIC MAGAZINE AWARDS 2007 a 2017 - což je mezinárodní ocenění za nejlepší světovou nahrávku CD. Jan Páleníček ostatně natočil více než dvě desítky CD pro české i zahraniční gramofonové společnosti; k vrcholům z nich patří nahrávka Dvořákova Koncertu h moll – ten v pořadu také zazní, Čajkovského Rokokových variací, Beethovenova trojkoncertu a Dvojkoncertu Johannesa Brahmse, který rovněž uslyšíme.

Jan Páleníček

Jan Páleníček se věnoval řadu let také pedagogické práci na konzervatoři a Akademii múzických umění v Praze. A řadu let je také dramaturgem cyklu festivalů České kulturní slavnosti (festivalů vesměs pořádaných mimo Prahu, z nichž mnohé mají velkou tradici, která by měla vydržet), a je zároveň jednatelem umělecké agentury TRIART Management.

K tomu umí poutavě vyprávět - a snad nám odpustíte trochu toho kavárenského ruchu, jehož původcem je prostředí stylové secesní kavárny v pražském Rudolfinu, kde jsme spolu hovořili.

Spustit audio